طرح درس سالانه درس زبان فارسی یک
مهر
هفته ی اول :درس اول زبان
هفته ی دوم : درس دوم جمله /بیاموزیم
هفته ی سوم :درس سوم مروری بر نگارش دوره ی راهنمایی/بیاموزیم
هفته ی چهارم : درس چهارم جمله واجزای آن
آبان
هفته اول: درس پنجم ویرایش
هفته دوم:درسهای ششم وهفتم شکل های زبان /چرا املا می نویسیم؟/بیاموزیم
هفته ی سوم:درس هشتم ویژگی های فعل (1)/بیاموزیم
هفته ی چهارم درس نهم نگارش علمی ، نگارش ادبی/بیاموزیم
آذر
هفته ی اول :درس دهم ویژگی های فعل(2) 3.گذر : ناگذر وگذرا/بیاموزیم
هفته ی دوم: درس یازدهم عنوان ، مقایسه/بیاموزیم
هفته ی سوم: درس دوازدهم گروه اسمی (1)/بیاموزیم
هفته ی چهارم : درس سیزدهم وچهاردهم با چه خطی بنویسیم ؟ توصیف
دی
هفته ی اول : دوره وآماده سازی دانش آموزان برای امتحانات
هفته ی دوم،سوم وچهارم امتحانات دی ماه
بهمن
هفته ی اول : درس پانزدهم زبان شناسی چیست؟/ بیاموزیم
هفته ی دوم: درس شانزدهم گروه اسمی(2) وابسته های اسم
هفته ی سوم: درس هفدهم ساده نویسی (2)/بیاموزیم
هفته ی چهارم: درس هیجدهم گروه اسمی( 3) وابسته های پسین/بیاموزیم
اسفند
هفته ی اول: درس خاطره نویسی/یادداشت های روزانه
هفته ی دوم :درس بیستم ضمیر/بیاموزیم
هفته ی سوم: درس بیست ویکم چه کلمه ای اهمیت املایی دارد؟/بیاموزیم
هفته ی چهارم: درس بیست ودوم نامه نگاری (1)/بیاموزیم
فروردین
هفته ی اول ودوم تعطیلات عیدنوروز تعطیلات عید نوروز
هفته ی سوم: درس بیست وسوم گروه قیدی
هفته ی چهارم: درس بیست و چهار زبان شناسی چیست؟
(2)/بیاموزیم
اردیبهشت
هفته ی اول: درس بیست وپنجم نامه نگاری (2) نامه به دوستان ونزدیکان/ بیاموزیم
هفته ی دوم: درس بیست وششم گروه کلمه چیست؟
هفته ی سوم: درس بیست وهفتم نقش نما /بیاموزیم
هفته ی چهارم: درس بیست وهشتم خلاصه نویسی
نوشته شده توسط ناصر راحت دهمرده در پنجشنبه هجدهم فروردین 1390
ساعت 10:3 موضوع طرح درس |
لینک ثابت
|
|
|
طرح درس
نام درس: رزم رستم و سهراب ( 1 ) نام كتاب : ادبيات فارسي ( 1 ) پایه :اول دبيرستان
صفحات كتاب : 10 تا 14 زمان تدريس : 90دقيقه نام دبير :
|
|
هدف ها |
هدف های كلّي درس : 1- آشنايي با عناصر حماسه و اشعار حماسي
2 -آشنايي دانش آموزان با شاهنامه و رزم رستم و اسفنديار |
|
هدف های جزئي : 1- آشنايي با شخصيت رستم در شاهنامه
2- آشنايي با شخصيت سهراب در شاهنامه
3- آشنايي با نقش کاووس در نبرد رستم و سهراب و نيز جزئيات جنگ دو پهلوان |
|
هدف رفتاري در پايان جلسه انتظار مي رود كه دانش آموزان بتوانند :
1- حماسه را تعريف كنند و عناصر آن را نام ببرند .( حيطه ي شناختي – دانش )
2- معني و مفهوم اشعار فردوسي را بيان كنند . ( درك و فهم )
3- كلمات اصيل فارسي در شاهنامه را در گفتار و نوشتار خود به كار ببرند . ( كاربرد )
4- به شاهنامه و فردوسي و فرهنگ اصيل ايراني علاقه مند شوند .( " عاطفي– دريافت )
5- در بحث كلاسي شركت و در باره ي نقش فردوسي در حفظ زبان و فرهنگ فارسي گفتگو كنند . (واكنش )
6- در باره پژوهش در باب آثار حماسي ايراني و مقايسه ي آن ها با حماسه هاي ديگر كشورها پيشنهاد دهند .
( ارزشگذاري ) |
|
وسايل مورد نياز و روش تدريس |
مواد و وسايل كمك آ موزشي : تخته ، ماژيك ، كتاب درسي ، ، سي دي ، تلويزيون ، ويديو و پوستر هاي مناسب |
|
روش تدريس : سخنراني و استفاده از وسايل سمعي – بصري
الگوي نوين فرايند يادگيري و ياد دهي : بحث گروهي ، استفاده از فيلم ،عكس و ...
|
زمان بندي
دقيقه |
|
فعاليت هاي قبل از شروع |
آغازي : شروع كلاس با نام خداوند بزرگ ، سلام ، احوال پرسي ، نصب پوستر بر روي ديوار كلاس ، حضور و غياب ، نوشتن کلام هفته ، بررسی تکالیف دانش آموزان ، نام گذاري گروه ها ، مشخص كردن دستياران |
|
|
ارزشيابي تشخيصي : ( طرح پرسش هايي از درس گذشته )
1-سجع چیست ؟
2- تاریخ جهانگشا داراي چه نوع نثري است ؟
3- کتاب مثنوی معنوی از کیست ؟
4- معني واژه هاي مزيد ، نعت ، پند نیوشان ، در خورنده، منقبت و دهنده را بگوييد .
5- در بيت ( جهان را بلندی و پستی تویی ندانم چه ای هر چه هستی تویی ) منظور از کلمات مشخص شده چیست ؟
6- شهرت مولوی در سرودن كدام قالب شعری است ؟
7- ادبیات چیست ؟
8- مثنوی چه نوع قالب شعری است ؟
9- عبارت : در پای افکننده ی قدرتمندان از سروری ) به كدام آيه ي قرآن اشاره دارد ؟
|
|
|
ارزشيابي ورودي :
1- آثر بزرگ ادبي جهان از نظر محتوا به چند دسته تقسيم مي شوند ؟
2- حماسه را تعريف كنيد .
3- آيا تاكنون نام اثري از آثار حماسي را شنيده ايد ؟
4- چند شخصيت معروف حماسي در شاهنامه را مي شناسيد ؟
آماده سازي : براي ايجاد علاقه
1- فيلم كوتاه نمايش داده شود.
2- پيشينه ي رستم و سهراب بيان مي شود .
3- نقش نمادين رستم و سهراب توضيح داده مي شود . |
|
|
ارائه ي درس جديد |
1- خواندن شعر درس
2- نمايش مرحله به مرحله فيلم درس و بيان ريزه كاري ها و آرايه هاي اشعار
3- معني لغات با همكاري دانش آموزان
4- بیان معني ابيات با هم فكري دانش آموزان
5- تشخيص قافيه و رديف اشعار به وسيله ي دانش آموزان |
|
|
ارزشيابي تكويني يا مرحله اي |
از دانش آموزان انتظار مي رود :
1- بيان حماسي فردوسي و تفاوت آن با بيان هاي غنايي را بدانند .
2- زمينه هاي حماسي را در داستان نبرد رستم و سهراب بيان كنند
3- معني اشعار فردوسي را بيان كنند .
5- آرايه ي کنایه را توضيح دهند .
6 – پیام های اخلاقی و تربیتی درس بیان کنند.
7- سبك خراساني را توضیح دهند .
8- ارتباط معنایی ابیات درس را با اشعار شاعران دیگر تشخیص دهند .
|
|
|
ارزشيابي تكميلي |
1- درون مايه ي داستان نبرد رستم وسهراب برخورد چه عناصري است ؟
2- بیت : « چو یک ماه شد همچو یک سال بود برش چون بر رستم زال بود » مربوط به كدام زمينه ي حماسه است ؟
3- کنایه چيست ؟
4- معني واژه هاي تاجور ، گو ، پور ، هماورد ، ایدون و بکوشیم چيست ؟
5- مصراع ( که یارست با وی نبرد آزمود ) به چه معني است ؟
6- « کاووس و افراسیاب » در داستان نبرد رستم و اسفنديار چه نقشي دارند ؟
7- « داند » در مصراع ( پدر را نباید که داند پسر ) به چه معني است ؟
8- معني مصراع ( نگیرم فریب تو زین در مکوش) چيست ؟
9- در بيت ( مگر کان دلاور گو سال خورد شود کشته بر دست این شیر مرد ) منظور از کلمات مشخص شده چه کسانی است ؟
10- مناسب ترين آرايه براي خلق صحنه هاي حماسي كدام است ؟ |
|
|
فعاليت هاي خارج از كلاس |
تكاليف هفته ي آينده :
1- پاسخ خود آزمايي ها را بنويسيد .
2- آثار حماسي فارسي را معرفي كنيد .
3- تفاوت جنگ هاي رستم و سهراب را با جنگ رستم با اسفنديار بيان كنيد . |
|
نوشته شده توسط ناصر راحت دهمرده در چهارشنبه ششم بهمن 1389
ساعت 18:16 موضوع طرح درس |
لینک ثابت